RANKINGS PRESENTED BY TRADITION COMPANIES

2023-24 Let’s Play Hockey Rankings
Presented by Tradition Companies

Rankings are conducted by polling high school coaches

Boys Class AA Rankings – FINAL REGULAR SEASON RANKINGS

TeamSectionRecordLast Week
1. Minnetonka2AA23-0-21
2. Wayzata6AA21-2-23
3. Edina6AA20-4-12
4. Benilde-St. Margaret’s6AA20-4-15
5. Chanhassen2AA20-5-04
6. Shakopee2AA20-4-17
7. Hill-Murray4AA15-8-212
8. Maple Grove5AA19-6-06
9. Rogers5AA17-6-29
10. Eden Prairie2AA16-8-18
11. Andover7AA16-8-110
12. Eastview5AA17-7-114
13. Rosemount3AA18-7-015
14. Centennial5AA16-7-211
15. St. Thomas Academy3AA15-8-213
16. Grand Rapids7AA14-11-017
17. Roseau8AA18-6-118
18. White Bear Lake4AA17-7-120
19. Stillwater4AA14-11-016
20. Moorhead8AA12-12-1NR

Other Teams Receiving Votes:

Holy Family, Lakeville South, Cretin-Derham Hall, Elk River/Zimmerman, Gentry Academy, Champlin Park, Coon Rapids.

Boys Class A Rankings – FINAL REGULAR SEASON RANKINGS

TeamSectionRecordLast Week
1. Hermantown7A15-8-21
2. St. Cloud Cathedral5A20-4-12
3 .East Grand Forks8A16-8-13
4. Warroad8A20-5-04
5. Orono2A17-8-05
6. Mahtomedi4A14-11-07
7. Delano2A16-8-18
8. Northfield1A19-4-26
9. Alexandria6A15-9-112
10. Monticello5A19-5-19
11. Cloquet/Esko/Carlton7A12-13-014
12. Thief River Falls8A14-11-013
13. Hibbing/Chisholm7A17-8-010
14. Proctor7A18-7-011
15. Luverne3A23-2-016
16. Little Falls5A16-9-015
17. Northern Lakes6A16-9-018
18. Dodge County1A17-7-117
19. La Crescent-Hokah1A23-2-019
20. Southwest Christian/Richfield4A15-10-020

Other Teams Receiving Votes:

Detroit Lakes, New Ulm , Minneapolis, Hutchinson, Breck, Crookston, Chisago Lakes.

 

Girls Class AA Rankings FINAL REGULAR SEASON RANKINGS

TeamSectionRecordLast Week
1. Minnetonka2AA22-2-11
2. Hill-Murray4AA21-3-02
3. Andover7AA18-4-34
4. Benilde-St. Margaret’s6AA20-3-16
5. Edina6AA18-6-13
6. Centennial/Spring lake Park5AA22-1-28
7. Moorhead8AA22-2-19
8. Northfield1AA24-1-05
9. Lakeville North3AA21-3-17
10. Maple Grove5AA17-7-111
11. Stillwater4AA16-8-112
12. Lakeville South1AA19-3-310
13. Woodbury4AA19-4-213
14. Holy Family2AA14-10-117
15. Roseville/Mahtomedi5AA17-8-016
16. Champlin Park/Coon Rapids5AA15-8-214
17. Eden Prairie2AA12-12-115
18. Grand Rapids/Greenway7AA15-9-118
19. Cretin-Derham Hall3AA14-11-019
20. Apple Valley3AA14-9-220

OTHER TEAMS RECEIVING VOTES:

Northern Tier, White Bear Lake, Farmington, North Wright County, Blaine, Bemidji, Roseau.

Class A Girls Rankings FINAL REGULAR SEASON RANKINGS

TeamSectionRecordLast Week
1. Academy of Holy Angels4A19-3-31
2. Orono5A18-6-12
3. Dodge County1A19-4-03
4. Proctor/Hermantown7A15-8-24
5. Warroad8A17-8-05
6. Duluth Marshall7A21-3-16
7. Mound Westonka/Southwest Christian5A17-7-17
8. Breck5A18-7-08
9. Crookston8A16-8-19
10. Willmar2A18-7-012
11. South St. Paul4A16-9-010
12. Moose Lake Area7A13-11-116
13. Delano/Rockford5A15-10-014
14. Albert Lea1A18-6-111
15. Pine City Area5A16-8-113
16. River Lakes2A13-8-415
17. Simley1A11-13-1NR
18. New Ulm3A13-10-118
19. Fergus Falls6A13-11-117
20. Marshall2A16-8-119

Other Teams Receiving Votes:

Hutchinson, Cloquet/Esko/Carlton, Luverne, Litchfield/Dassel-Cokato, Miinnesota River.